23. října 2024 06:00
Podcast: Štáfek jako Deadpool, Hofmann coby Venom?! A čím nás oslní Marvel v kinech? Prozradíme!
Obrázkové sešity, grafické romány, komiksy. Milují je velcí i malí, kluci i dívky, nejsou jen pro nerdy. Fanouškům je už 85 let přináší Marvel. A do kin také jejich filmová zpracování. I o nich je nový díl Podcastu Blesku, kam za námi přišel Libor Pokorný alias Libo-Wan z Nerdopolis, nerdské fanouškovské základny.
Na úvod si ale pojďme připomenout, že ještě jako Timely Publications, respektive Timely Comics, založil vydavatelství Marvel roku 1939, před 85 lety, Martin Goodman. První komiks Marvelu vyšel v říjnu 1939 a mimo jiné se v něm objevila poprvé postava Human Torch (Lidská pochodeň), budoucí součást fantastické čtyřky. Naposledy jsme postavu viděli ve filmu Deadpool & Wolverine. To vše se ale nemuselo stát! Martin Goodman málem nastoupil na palubu nechvalně proslulé vzducholodi Hindenburg, která tragicky ztroskotala. Byl zrovna na líbánkách v Evropě se svou ženou Jean a zpět domů do New Yorku se chtěli dopravit právě vzducholodí. Goodman však nestihl včas koupit letenky na dvě sedadla vedle sebe, a tak letěli nakonec letadlem. I díky téhle náhodě mohl o dva roky později vzniknout Marvel.
Marvel ale proslavil hlavně nositel nejslavnějšího jména v dějinách komiksu, nenahraditelný Stan Lee, jehož vůbec prvním superhrdinou byl Destroyer. Proslulý byl také svými camei nejen ve filmech od Marvelu. Celý život chtěl napsat, jak říkal, velký román. Také chtěl být ve světě Marvelu pošťákem a jeho nejoblíbenějším superhrdinou byl dle různých zdrojů Spider-Man. Říkával: „Mít nápad nestačí – bez ohledu na to, jak dobrý je.“ Věděl totiž, že tvůrčí vizi následuje tvrdá práce, aby se dostavil úspěch. Také říkal: „Dřív jsem se styděl, protože jsem byl jen komiksový autor, zatímco ostatní lidé stavěli mosty nebo byli lékaři. A pak jsem si začal uvědomovat: zábava je jednou z nejdůležitějších věcí v životě lidí. Bez ní by se mohlo stát, že ztratí chuť vůbec být. Mám pocit, že když dokážete lidi pobavit, děláte dobrou věc.“
Komiksy jsou i dnes fenomén, nejen mezi nerdy, bezmála století. „Jejich historie je dlouhá a vlastně nějakým způsobem už trvalá. Na druhou stranu je třeba říct, že ne vždy se tomu žánru úplně dařilo,“ prozradil v novém dílu Podcastu Blesku Libor Pokorný. „Lidé to mají rádi, protože to je krásná úniková záležitost... Je fajn si večer otevřít nějaké zajímavé dobrodružství,“ věří. „Komiks je mnohovrstevnatý, může přinášet obyčejné příběhy, temnější, jiné pak nabízí manga... Ale myslím si, že ta unikátní podoba spojení obrazu a psaného slova je to, co nás, co je rádi čteme, přitahuje,“ uvedl také.
Jedním z dotazů v našem povídání byla i tak trochu zákeřná otázka. Postavě Venoma sluší obsazení Tomem Hardym, podobně jako Ryanu Reynoldsovi padne Deadpool. Kdo by ale mohl ty dva ztvárnit z českých herců a proč? „U Deadpoola mám jasno okamžitě. Z českého rybníčku by ho mohl zahrát jediný herec, Jakub Štáfek! Má komediální talent i nějakou fyzickou vybavenost. Ale Venom, což má být prototyp nějakého mručivého drsňáka? Já myslím, že by to zvládl Martin Hofmann,“ věří Pokorný. Ale zpět k těm už natočeným, do kin se teď chystá několik filmových brášků komiksů.
Jak už jsme zmínili, závěrečný díl filmové trilogie Venom: Poslední tanec, opět s Tomem Hardym – premiéru má 23. října. Následovat ho bude 12. prosince snímek Lovec Kraven, což je strhující příběh o tom, jak a proč vznikl jeden z nejzajímavějších a nejvýraznějších zločinců filmového vesmíru Marvel. 13. února příští rok pak do kin dorazí Captain America: Nový svět a 1. května Thunderbolts. „Venom je specifický komiksový film. Sám o sobě je to trošku negativně zabarvená postava, která přináší i na plátno jinou paletu emocí než běžní hrdinové, kteří jsou jednobarevní,“ míní Pokorný. Film byl určitě i výzvou pro režisérku.
„První díl ještě režíroval režisér Ruben Fleischer, druhý Andy Serkis, to není už vyloženě režisér. Myslím si, že už to bylo na kvalitě filmu znát. A teď Sony Pictures třetí díl svěřilo do rukou scenáristky Kelly Marcel, která všechny Venomy napsala, ale také napsala třeba snímek Padesát odstínů šedi, na který jsou rozporuplné názory,“ upozornil. I proto bude zajímavé sledovat, kam se vyprávění posune. V našem rozhovoru jsme přiblížili i postavu Lovce Kravena, zajímavá data z historie Marvelu, možnou další cestu filmových komiksů... A ve videoverzi povídání najdete i filmové upoutávky a vzpomínky na 85 let trvající éru slavné značky. Ať už vše na plátnech dopadne jakkoli, jistě se řada z nás těší a nové příběhy dobrých i chybujících hrdinů a superpadouchů. Tak ať si je užijeme!